Menü

Hipnoz

30 Ocak 2017 - Diğer

Bebeklik döneminden itibaren adeta bir “kayıt cihazı” gibi gerekli ve gereksiz tüm bilgileri kaydeden bilinçaltımızı boşaltabilir, daha sağlıklı ve güvenli bir yaşamın keyfini çıkarabiliriz…

Hepimiz hipnozun ne olduğunu ve hipnotize edilen kişiye ne olduğunu hep merak etmişizdir. Çoğu zamanda ,magazin programları, filmlerde ve sahne gösterilerinde yansıtılış şeklinden dolayı hipnoz hakkında birçok insanın zihninde farklı farklı korkular ve yanlış inanışlar yer etmiştir. Asıl gerçek ise her birimizin, herhangi bir sebepten dolayı, hergün yaşadığımız bir konsantrasyon şeklinden başka bişey olmadığıdır. Ve sanıldığı kadar gizemli birşey de değildir. Bir nevi; yardımcınız sayesinde bir içe dönümdür.

Günlük hayatımızda bilinçaltımızın bize sunduğu öneri ve yönlendirmeleri altında sürekli olarak birşeyler yaparız. Bazen bir pantalon almak için evden çıktığımızda, ödeme yaparken aslında çok da ihtiyacımız olmayan bir sürü şey aldığımızı farkederiz. Veya hiç de ihtiyacımız olmadığı halde reklamlarda tekrarlayan repliklerin gizli telkinlerine teslim olup o ürünü alırız. Çok sevdiğimiz bir uğraşa odaklandığımızda uyanık olmamıza rağmen etrafımızda olup bitenleri farketmeyiz, bazen de arabamızı sürüp birşeyler düşünürken döneceğimiz kavşağı çoktan geçtiğimizi farkederiz. Siz de benzeri durumları yaşamışsanız, tamamen doğal olan bu mekanizma işlemiş, siz de hipnotize olmuşsunuz demektir.

Hipnoz eski bir sanattır. Kutsal kitaplardan önce, büyü, din ve tıp bir ve aynı olduğu zamanlarda mistik törenlerde rahipler tarafından kullanılırdı. Mısır’da bulunan uyku tapınaklarında transın kutsal olduğu düşünülür, kabile rahipleri vasıtasıyla hastalar şifaya kavuşurdu. Ateşin üzerinde yürüyen Hint fakirleri tarafından da yüzyıllardan beri uygunlanmaktadır. Tıpta ise resmi ve bilimsel olarak ilk kez kullanılması Mesmer ile olmuştur. Mesmer’e göre hastalıkların nedeni, evrenden sızan ve bedende dengeli bir şekilde dağılan kozmik bir sıvının dağılımındaki dengenin bozulmasıydı. Kendisinde depoladığını söylediği bu kozmik sıvıyı, mıknatıs ile hastalarına aktararak onlardaki dengesizliği düzelttiğini iddia etti.

Kısa sürede çok ünlendikten sonra Üniversitede kürsü verilip, tıp öğrencilerine bu yöntemi öğretmesi sağlanmıştır. Fakat Kral 16. Lui, 1748’de bilim adamlarından oluşan bir komisyonla incelenen ve bilimsel temellerden uzak gerekçesiyle sunulan rapor Mesmer’i üniversiteden uzaklaştırmıştır. Buna karşın, öğrencileri hipnozu kullanmaya devam etmiş ve Avrupanın her tarafına kısa sürede yayılmıştır…

Hipnozun amacı bilinçaltına ulaşmaktır. İnsanın gizli kalmış tüm potansiyellerini kullanabilmesine imkan sağlayan hipnoterapi son yıllarda oldukça ilgi duyulan tamamlayıcı bir tıbbi tedavi yöntemidir. Arzu edilen değişikliği bilinçaltınızın oluşturmasına izin vermenizi sağlayan bilimsel, doğal ve kanıtlanmış bir yoldur.

(277)