Menü

İlginç Haberler – 28

30 Ocak 2017 - İlginç Haberler

* 9 yaşındaki çocuk 9253 şınav çekti.
Rusya’da 9 yaşındaki Pavel Guseinov, 9253 şınav çekerek, Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı.

Moskovski Komsomolet gazetesinde yayımlanan haberde, Guseinov aynı yaşta Kuzey Osetya’da yaşayan bir çocuğa ait olan rekoru 6,5 saatte çektiği şınavla kırdı.

Akrabaları, Guseinov’un şınav çekmeyi çok sevdiğini belirterek, “Bazen televizyon seyrederken bile yerinden kalkıp şınav çekmeye başlıyor. Kendisine şınav çekmeyi yasakladık, ama o bu defa da gizlice çekmeye başladı” dediler.

Daha önce hiçbir spor salonunda çalışmayan Guseinov, 6,5 saatlik şınav maratonu sırasında 5 dakika mola vererek annesini telefonla aradı.

* Dilinde diş çıktı…
Guinness’e girmek isteyen adam, ‘Günde 2 kez fırçalayıp, gözüm gibi bakıyorum’ diyor. Dilinde azı dişi çıkan Tarsuslu Mustafa, dünya tıp literatürüne geçti.

Tarsuslu 38 yaşındaki Mustafa Bulut’un dilinin sol tarafından çıkan azı dişi, başta doktorları olmak üzere tüm görenleri hayrete düşürüyor. 22 Haziran’da çay içerken dilinde kanama meydana gelen ve bu kanamanın çoğalması sonucu doktora giden Mustafa Bulut’un rahatsızlığı önce anlaşılamamış. İçtiği çaydan ötürü dilinde bir kabarcık oluştuğunu düşünen doktorlar, yazdıkları ilacı 1 ay kullanmasını istemiş. Bulut ondan sonraki süreci şöyle anlatıyor:

“22 Temmuz’da tekrar doktora gittim. İlk baktıklarında, diş dile yapışmış diye bir tanı koydular. Doktor almaya çalıştı ama olmadı. Diğer doktorlara sordular. Ne olduğundan emin olamadıkları için almaya da teşebbüs edemediler.” Üniversitesi hastanesine de gittiğini, burada yapılan incelemeler sonrasında dişin kökünün olmadığı ve 8 numara 20’lik azı dişi olduğunu belirttiklerini ifade eden Bulut, durumun tıp literatüründe bir ilk olduğunu kaydetti. Bulut, dilinde çıkan dişle ‘iyi anlaştıklarını’ söyleyerek, “Diğer dişlerim güzel değil ama bu dişim güzel. Kökü olmadığı için ne zaman düşeceği belli değil. Bu dişim, yemek yerken bana yardımcı da oluyor. Herhangi bir sıkıntı vermiyor. Bakımını çok iyi yapıyorum. Günde 2 kez fırçalıyorum” diye konuştu.

4 yıldır Türk savaş sanatı “Sayokan” yapan ve sporcu kimliği nedeniyle beslenmesine büyük önem veren Mustafa Bulut, dişin çıkmasından sonra ise kuruyemiş gibi fazla sert besinlerden uzak durduğunu söyledi. İlk öğrendiğinde, kendisinin de çok şaşırdığını anlatan Mustafa Bulut, doktorların durumu araştırdığını, kulakta, çenede ya da damakta çıkan dişlere rastlanmasına rağmen dilde çıkan bir azı dişine ilk defa rastlanıldığını anlattı. Mustafa Bulut’un amacı, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek…

(20)