Menü

Sevgililer Günü Efsaneleri

30 Ocak 2017 - Güncel

Tüm dünyada kutlanan Sevgililer Günü’nün (Valentine’s Day) adını Valentine adlı Hristiyan bir azizden aldığı neredeyse kesin olmakla beraber, bu azizin hangi Valentine olduğu konusunda çeşitli efsaneler var.
En çok kabul gören efsaneye göre, Sevgililer Günü adını MÖ 270’de Roma İmparatoru Claudius II Gothicus tarafından öldürülen bir rahipten aldı.
Efsaneye göre, İmparator tarafından hapse atılan rahip Valentine, aşık olduğu İmparatorun kızına “Senin Valentininden” imzasıyla bir mektup göndermişti.
Başka bir efsaneye göre, Sevgililer Günü antik Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’nun onuruna 14 Şubat’ta kutlanan Lupercalia Bayramı’ndan kaynaklanmış olabilir. Juno aynı zamanda kadın ve evlilik tanrıçasıydı. Bu çerçevede 15 Şubat’ta yapılan kutlamalarda kadınlar uzun aşk mektupları yazıp bu mektupları büyük bir kaba koyuyorlar, erkekler ise bu kaptan bir mektup alıyorlar ve ertesi yıl için bu mektubu yazan kadını bulmaya çalışıyorlardı. Bu gelenek yüzyıllarca sürdü.


İLK SEVGİLİLER GÜNÜ KARTLARI VE HEDİYELERİ
Sevgililer Günü’nde tebrik kartı gönderme ve hediye alma geleneği ilk olarak 14. ve 15. yüzyılda İngiltere ve Fransa’da başladı, 19. ve 20. yüzyılda ABD’de
çok yaygınlaştı.
İngiltere’de 1477’de Margery Brews nişanlısı John Paston’a gönderdiği mektupta ona, “Benim çok sevgili Valentinim” diye hitap etti.
ABD’de ilk ticari Sevgililer Günü tebrik kartları 1834’de New York’ta Robert H. Elton tarafından satışa sunuldu.

SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLAMALARI
Son yıllarda Sevgililer Günü’nde yapılan özel kutlama etkinlikleri de geleneksel hale gelmeye başladı.
1994’den bu yana çiftler Sevgililer Günü’nde ABD’nin New York kentindeki
Empire State binasının 80. katında evleniyorlar.
2002’de iki erkek ve 6 dişi fil Tayland’ın antik başkenti Ayutthaya kentinde
düzenlenen bir törenle evlendirildi.
2006’da ise Hindistan’da radikal Hindu ve Müslüman gruplar Sevgililer Günü
kartlarını yaktı ve Sevgililer Günü’nün Batı’dan ithal edilen bir “ahlaksızlık” olduğunu ileri süren posterler taşıyarak, protesto gösterileri yaptı.

(15)