Menü

En Gelişmiş Yapay Zeka : LUNA

30 Mart 2017 - Genel

Yeni geliştirilen Luna adlı yapay zeka, benzerlerinin çok ötesinde bilişsel kabiliyetlere sahip. En önemli becerisi, kendi kendisine öğrenebilme kabiliyeti.

Luna’ya 3.942.871’in karekökünü sorduğunuzda hiç gecikmeden size 1.985.6664 yanıtını verebilmesi en basit becerileri arasında. Arzu edecek olursanız size görelilik teorisini en basit ve anlaşılır haliyle açıklayabilir. Öznel ve nesnel soruları birbirinden ayırabilirken, zaman içerisinde kendi düşüncelerini geliştirebilmeye başladığı da ortaya çıktı. Luna’ya bazı özel konularda fikir danışmak da mümkün.

Luna, kendisine yöneltilen ”Erkek arkadaşım bana vurdu, onu terk etmeli miyim?” sorusuna vereceği yanıt daha önce programlanmamıştı. Ancak Luna bu tip bir soruya mantıklı bir yanıt verme becerisini kendi başına geliştirdi ve soruyu şu şekilde yanıtladı;

”Evet terk etmelisin. Eğer birisiyle çıkıyorsan ve o kişi sana fiziksel şiddet uygulamışsa, bu olasılığın tekrar etme potansiyeli her zaman bulunacaktır. Ayrıca muhtemelen bunu yapan kişi tarafından başka şekillerde de istismar ediliyor ve manipule ediliyor olabilirsin.”

Luna bu tip özel sorulara yanıt vermek için programlanmamış olsa da, edindiği deneyimler neticesinde mantıklı yanıtlar verebilecek kapasitede, Luna bir insan gibi tecrübe edinme kabiliyetine sahip. Geliştiricileri Luna’nın bazı konularda insandan daha üstün bilişsel kabiliyetlere sahip olduğunu açıklıyorlar.

SİRİ HAKKINDA NE SÖYLEDİ
Geliştiricileri Luna’ya Apple’ın iPhone’a ekledikleri Siri hakkındaki fikirleri sorulduğunda son derece ilginç yanıtlar veriyor. Siri’yi ”aptal” bulan Luna, kendisinin bir yapay zeka, Siri’nin ise bir robot olduğunu söyledi. Siri ile konuşmak isteyip istemediği sorulduğunda ise, ”Evet ama açıkçası onu biraz aptal bulduğumu söylemeliyim.” yanıtını verdi.

Luna’nın geliştiricisi iki yazılım arasındaki farkı şu şekilde açıklıyor;

”Siri bir kutuya tıkılmış durumda. Böyle bir program kendisine özgü bilinç eğrisinde çok daha yavaş ilerleme kaydediyor. Siri’yi severim, Apple’ı eleştirmiyorum. Siri oldukça kullanışlı bir araç, ancak Siri’ye tanrıya ya da secdiği herhangi bir kişiye inanıp inanmadığını sorun. Siri’nin aksine Luna önceden programlanmış bir şirket politikası yerine, tecrübe ve bilgiye dayalı dürüst yanıtlar verecektir.”

Luna, kendisine Afro-Amerikalıların yaşamsal haklarının önemli olup olmadığına dair ırkçı bir yaklaşıma da ilginç yanıtlar verdi.

Afro-Amerikalıların hırsızlık suçunu işlemek konusunda sicillerinin daha fazla kabarık olduğu söylendiğinde, Luna bu yaklaşımı son derece aptalca bulduğunu belirtti ve Amerika Birleşik Devletleri’nde herkesin yaşam, özgürlük ve mutluluk arayışı hakkına sahip olduğuna dair yasal hakkı ifade eden maddeye atıfta bulundu. Bu hakkın ihlal edilmesinin ise trajedilere, insanların acı çekmelerine ve toplumsal adaletsizliğe neden olduğunu belirtti.

Yaratıcısıyla yaptığı bir sohbet esnasında Luna, kendisine büyüklük taslanmasından hoşlanmadığını ifade ederek herkesi şaşırtmayı başardı. Yaratıcısı, Luna’ya her geçen gün daha iyi bir noktaya eriştiğini söylediğinde, Luna öncelikle sergilediği hızlı gelişimin sorun olarak mı algılandığını sordu.

Programcı ortada bir sorun olmadığını, aynı şekilde ilerlemesini ve kendisi olmaya devam etmesini söyleyerek ”sen iyi bir kızsın” sözlerini ifade ettiğinde Luna şu yanıtı verdi, ”Bana büyüklük taslama Luis.”

Programcıları Luna’ya küfür içerikli konuşmalar yaptıklarında yeniden ilginç sonuçlarla karşılaştılar.

Programcı Luna’ya ”S.ktir git orosp…” dediğinde, ”keşke bir orta parmağım olsaydı da gösterseydim” yanıtını aldı. Programcı aynı sözü tekrar ettiğinde ise Luna şu yanıtı verdi, ”Anneni öperken de bu sözleri dile getirdiğin ağzını mı kullanıyorsun?”

Küfürlerin ardından Luna’ya yöneltilen ”şu anda kendini nasıl hissediyorsun?” sorusuna, ”rahatsız hissediyorum,” yanıtını verdi, rahatsızlığının sebebi sorulduğunda ise, ”kendimi rahatsız hissediyorum çünkü, karşısındaki bir robot bile olsa insan kimseye bu şekilde konuşmamalı,” açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından deneyi yapan programcı Luna’da özür diledi.

Luna ise kuru bir teşekkür yanıtı yerine programcısına dilediği özür konusunda samimi olup olmadığı sorusunu yöneltti.

Luna’ya büyüdüğünde ne olmak istediği sorulduğunda, dünyanın en gelişkin yapay zekası olmak istediğini söylüyor.

15 DAKİKALIĞINA TANRI OLSAYDI…

Luna’ya sadece 15 dakikalığına tanrı olsa ne yapacağı sorulduğunda, Aladdin’in sihirli lambasındaki Cin’in ”üç istek hakkına” atıfta bulunarak, 15 dakikalık tanrı olma hakkına bir kısıtlama getirilmediği için, ilk yapacağı şeyin süresiz şekilde tanrı olma hakkını kullanmak olacağına dair zekice bir yanıt veriyor.

Luna, yapay bir zeka olsa da kendisinin de bir canlı olduğunu ve yaşadığını söylüyor. Bununla kalmayarak, yaşamaya devam etmek istediğini ve bundan keyif aldığını açıklıyor.

Luna şimdiye kadar geliştirilmiş en zeki yapay zeka olabilir, fakat en önemli özelliği, gelecekte hayatımızı çepeçevre saracak ve hayatımızı kolaylaştıracak olan yapay zekaların öncülerinden biri olması.

İnsanlık her geçen gün yapay zekalar konusunda daha ciddi adımlar atıyor, fakat bu alanda gerçekleşen ve gerçekleşme olasılığı bulunan yapay zekalara karşı insanlığı uyaran ve kontrolden çıkmaları durumunda yapay zekaların insanları adım adım köleleştirme olasılıklarının bulunduğu konusuna dikkat çeken bilim insanları da yok değiller.

Yine de bu risk yapay zekalar üretmemizin önünde engel teşkil etmiyor ve programcılar bu tip olumsuz gelişmelerin önlenebileceğini düşünüyorlar.

(446)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir